RAJAN A.U.H. - Blog

Mycie okien na błysk – jak uzyskać idealną przejrzystość w kilku krokac

  Wpis dodano: 2016-06-09

Czyszczenie szyb – zwłaszcza tych znajdujących się na znacznych wysokościach – może zdawać się problematyczne, a czasem wręcz wykraczające poza nasze możliwości. Często bowiem zmagamy się z trudnymi do usunięcia smugami, tkwiącym w narożnikach okiennic brudem, bądź innymi ciężkimi do zlikwidowania zanieczyszczeniami (klej, farba). Jak poradzić sobie z doczyszczaniem przeszkleń i rozplanowaniem pracy w taki sposób, by zajęło to nam jak najmniej czasu, a efekt był satysfakcjonujący?

 Mycie okien na wysokości

Przede wszystkim należy wyposażyć się we wszystkie niezbędne do mycia okien i witryn akcesoria i środki czyszczące. Przydatne będą z pewnością wszelkiego rodzaju ściereczki (również te wykonane z mikrofibry – do wycierania na sucho), gąbki i ręczniki (szczególnie papierowe), jak i ściągaczki oraz poręczne wiaderka z uchwytem, które – w wypadku prac na wysokościach – będziemy mogli wygodnie zainstalować np. przy drabinie. Jeżeli chodzi o detergenty to należałoby zaopatrzyć się w ich dwa rodzaje: te przeznaczone do czyszczenia ram (sprawdzą się tu zwłaszcza mleczka) oraz te służące do mycia samych powierzchni szklanych – bez smugowe płyny i pianki, najlepiej niezawierające amoniaku.

 

4 kroki do idealnie czystych szyb

 

Nie trzeba wielkich nakładów pracy i całodniowych przygotowań, aby przeprowadzić generalne czyszczenie wszystkich szklanych powierzchni znajdujących się w domu bądź budynku. Wystarczy z głową zaplanować działania i zgodnie z następującym planem zabierać się za kolejne etapy porządków.

 

Faza pierwsza obejmuje gruntowne wyczyszczenie samych ram; brud, który gromadzi się w ich narożnikach może – w zależności od długości czasu, który upłynął od ostatniego sprzątania – stać się uporczywym do usunięcia, tym samym zabrudzając dodatkowo szyby – dlatego też na samym początku warto zająć samymi ramami. Krok drugi to rozpuszczenie detergentu w wodzie i rozprowadzenie go za pomocą gąbki lub szmatki na szklanej powierzchni – należy zwrócić szczególną uwagę na większe zabrudzenia i w razie potrzeby powtórzyć proces lub dokładniej zająć się bardziej zanieczyszczonymi miejscami. Etap trzeci to ściąganie wody wraz z płynem za pomocą specjalnej ściągaczki – na rynku dostępnych jest ich kilkanaście rodzajów – od prostych i tradycyjnych po lepiej trzymające się powierzchni i ściągające roztwór za jednym pociągnięciem. Końcowe stadium to właściwie same zabiegi o charakterze kosmetycznym – zlikwidowanie ewentualnych smug za pomocą suchej szmatki lub ręcznika papierowego i przetarcie wilgotnych krawędzi szyb oraz zakamarków ram.    

 

Mycie przeszkleń, a prace na wysokości

 

Biorąc się za czyszczenie szklanych powierzchni na wysokości – w biurowcach, blokach, wysokich kamienicach – musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Warto nie tylko wyposażyć się w drabinę, podnośnik bądź rusztowanie, ale i w tzw. „zestawy asekuracyjne” – szelki bezpieczeństwa, uchwyty do narzędzi, pasy czy kosze transportowe, liny oraz amortyzatory. Należy również pamietać żeby wykonywać prace ze szczegulną uwagą na bezpieczeństwo swoje oraz osób znajdujących się w pobliżu. Zamawiając firmę która ma wykonać dla nas mycie okienna wysokości, powinniśmy sprawdzić czy posiada odpowiednie badania oraz uprawnienia do wykonywania takich prac.

TEMP