RAJAN A.U.H. - Blog

Sprzątanie po budowlane – nie taki wilk straszny, jak go malują

  Wpis dodano: 2016-03-14

Sprzątanie po remoncie, a co gorsza – po budowie, wielu może wydać się zadaniem na tyle czasochłonnym i przerastającym siły, że automatycznie odechciewa się podejmowania jakichkolwiek prac. Tymczasem wystarczy z głową zaplanować działania służące uprzątnięciu bałaganu i wyposażyć się w szereg koniecznych ku temu środków czystości i sprzętów, aby uczynić doczyszczanie po remoncie łatwym i skutecznym.

 

Czy sprzątanie po budowie musi być uciążliwe?

 

Sterta gruzu, skutego tynku, folii zabezpieczającej, czy też wszędobylskich resztek po zaprawie budowlanej to efekt końcowy każdego większego remontu. Widok napawać może przerażeniem, ale jeżeli sensownie podejdziemy do czynności związanych ze sprzątaniem, to raz dwa uwiniemy się z ogarnięciem pobudowlanego rozgardiaszu. Warto pamiętać przede wszystkim o naczelnej zasadzie każdych procedur porządkowych – rozpoczynania sprzątania od górnych poziomów pomieszczenia (sufit, ściany) i kończenia go skupiając się na jego dolnych partiach (podłogi, listwy).

 Sprzątanie po remoncie budowie

Doczyszczanie po budowie krok po kroku

 

W pierwszej kolejności należy skoncentrować się na usunięciu gruzowiska i resztek gładzi – jednym słowem, wszystkiego co pozostało po skuwaniu i odnawianiu ścian. Przylegające do powierzchni pozostałości cementu bez problemu zlikwidujemy przy użyciu szpachel lub twardych szczotek – bardziej oporne zabrudzenia wymagać mogą użycia specjalnych preparatów czyszczących na bazie rozpuszczalników. Następnie można przystąpić do pozbycia się pyłu i kurzu pobudowlanego – tu pomocne mogą stać się specjalistyczne odkurzacze, które pozwolą precyzyjnie wyeliminować zanieczyszczenia z każdego możliwego zakamarka. Drobniejszy kurz z łatwością usuniemy przy pomocy ścierek z mikrofazy, dzięki którym pył nie będzie wzbijał się w powietrze osiadając z powrotem na oczyszczonych już powierzchniach. Dopiero teraz do akcji może wkroczyć woda i odpowiednie detergenty – zabrudzone parapety i futryny należy umyć przy użyciu ścierek i gąbek, a okna z łatwością doczyścimy dzięki myjkom i ściągaczkom. Z trudno dostępnymi miejscami (np. przy listwach) poradzą sobie szczotki ze specjalnym włosiem, np. szczotki do fug. Posadzki PCV i podłogi to powierzchnie wymagające użycia mopów – do wyboru mamy nie tylko klasyczne sznurkowe, ale i płaskie o różnych szerokościach, jak i obrotowe, a także parowe. Pamiętajmy również o zastosowaniu odpowiednich do danej powierzchni płynów – drewniana wymaga bowiem innego potraktowania, aniżeli ceramiczna czy laminowana, nie mówiąc już o wykładzinie.

 

Remont na błysk

 

Gdy już uporamy się z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami i pozostałościami po kładzeniu gładzi bądź malowaniu pomieszczeń, warto zadbać o to, by zakonserwować powierzchnie utrzymując dzięki temu efekty naszej pracy na dłużej. Końcowy etap doszczyczania pobudowlanego czy po remoncie obejmuje zastosowanie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przede wszystkim impregnowania. Z pomocą przychodzi tu zestaw preparatów, takich jak wosk czy emulsje i polimery – tu znów wszystko zależy od typu powierzchni poddanych renowacji. Dzięki takim czynnościom staną się one bardziej odporne na wilgoć, uszkodzenia oraz zabrudzenia, a my będziemy cieszyć się odremontowaną przestrzenią na dłużej.

TEMP