RAJAN A.U.H. - Blog

Pranie wykładzin / dywanów - no co zwracać uwagę

  Wpis dodano: 2016-01-04

Pranie wykładzin

            Najważniejszą rzeczą przy praniu wykładzin jest dostosowanie odpowiedniej metody prania do danego materiału. Poprzez zastosowanie złej metody można zniszczyć wykładzinę. Przy wykonywaniu zleceń często słyszymy od klientów, że "przyszła firma, rozprowadziła środek piorący i nakazała czekać do wyschnięcia". Problem pojawia się wtedy, gdy mija czas, a wykładzina jest ciągle mokra, aż czuć nieprzyjemny zapach. Aby mogli Państwo uniknąć takich problemów, poniżej podajemy wszystkie metody prania oraz zastosowanie ich do konkretnych materiałów.

 

            Metoda ekstrakcyjna polega na rozprowadzaniu środka czyszczącego na wykładzinę, pozostawieniu na ok. 15 min., aby chemia miała czas na reakcję i odessaniu przez odkurzacz zbierający na mokro. Metoda ta wiąże się z silnym przemoczeniem wykładziny. Podczas prania należy zachować ostrożność, aby nie przemoczyć osnowy - podłoża wykładziny, zwłaszcza przy wykładzinach tuftowanych, które mogą ulec rozwarstwieniu (delaminacji). Gdy wykładzina ulegnie delaminacji, na jej powierzchni powstaną widoczne bąble, co najczęściej prowadzi do wymiany wykładziny. Metodę prania ekstrakcyjnego można zastosować do większości wykładzin poza Flotexem oraz wykładziną igłowaną (filcową). Wynika to z niskiej przepuszczalności powietrza przez runo wykładziny. W takim przypadku proponujemy zastosowanie innej metody prania. Zaletą jej jest dogłębne czyszczenie. Należy jednak pamiętać o długim czasie schnięcia wykładziny.

            Metoda szamponowania i suchej piany. Jest ona zabroniona na wykładzinie typu Flotex. W przypadku wykładzin tkanych i tuftowanych o ciętym runie nie wolno używać maszyn jednotarczowych, a zamiast tego maszyny ze szczotkami walcowymi. Przy metodzie szamponowania należy pamiętać, aby odessać nadmiar piany odkurzaczem na mokro, przy praniu metodą suchej piany taka czynność nie jest konieczna. Po wyschnięciu wykładziny należy usunąć skrystalizowane pozostałości brudu odkurzając odkurzaczem na sucho. Częstym błędem jest niewykonanie tej czynności, co prowadzi do szybkiego osadzania się brudu oraz wcieraniu chemii w runo wykładziny. Przy szamponowaniu należy pamiętać o ryzyku rozwarstwienia, skurczenia lub falowania wykładzin podobnie jak przy czyszczeniu ekstrakcyjnym. Można powiedzieć, że ryzyko jest nawet większe, ze względu na najsilniejsze przemoczenie. Nasza firma odeszła od tej metody ze względu na duże ryzyko uszkodzenia wykładziny. Stosujemy głównie metodę suchej piany, bonetowania oraz ekstrakcyjną.

            Metoda bonnetowania. Doskonała metoda czyszczenia pielęgnacyjnego przeznaczona do wykładzin tuftowanych, supełkowych, igłowanych i Flotexu. Ze względu na wysokie ryzyko uszkodzeń mechanicznych metoda nie powinna być stosowana na wykładzinach tkanych i tuftowanych ciętych. W trakcie czyszczenia należy pamiętać, aby wykładzina przez cały czas pozostawała wilgotna. Środek przeznaczony do bonnetowania nie pozostawia osadu i jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów włókien. Metoda suchych wiórków jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów wykładzin, ale należy stosować ją przy lekkich zabrudzeniach powierzchniowych, ze względu na ograniczoną skuteczność.

 

TEMP